Konferencja Prasowa – Podsumowanie

Za nami pierwsza konferencja prasowa „Obłoków Śmierci – Bolimów 1915”. Dziękujemy bardzo wszystkim za przybycie. Fakt, że wypełniliście niemal całkowicie salę kinową w Łowiczu, jest dla nas motywujący i bardzo nas poruszył. Postanowiliśmy zebrać relacje mediów, które naszym zdaniem w pełni oddają to, co działo się w środę na konferencji prasowej.

dzieje.pl

Wiosną ma być gotowy fabularyzowany dokument „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”, który ukazuje zapominaną zdaniem twórców filmu historię Bitwy pod Bolimowem z I wojny światowej. To podczas tej bitwy po raz pierwszy na froncie wschodnim użyto broni chemicznej.
Czytaj więcej: http://dzieje.pl/filmy/obloki-smierci-powstaje-pierwszy-film-o-bitwie-pod-bolimowem

dziennik.pl

Bitwa pozycyjna nad rzekami Rawka i Bzura pomiędzy niemieckimi i rosyjskimi wojskami przeszła do historii ze względu na pierwsze użycie przez Niemców gazów chemicznych na szeroką skalę w czasie I wojny światowej. W efekcie wielomiesięcznych walk 40 tys. Rosjan zostało zabitych, rannych i zaginionych, a straty Niemców wyniosły ok. 20 tys. żołnierzy.

Czytaj więcej: http://film.dziennik.pl/news/artykuly/568022,obloki-smierci-powstaje-pierwszy-film-o-bitwie-pod-bolimowem.html

onet.pl

„Nasz film powstaje w hołdzie ofiarom wydarzeń sprzed ponad 100 lat. To przedstawiona od podszewki historia zapomnianej i właściwie nieopowiedzianej Bitwy pod Bolimowem z początków I wojny światowej. Powszechnie uważa się, że to nie była nasza wojna, ale przecież toczyła się na polskiej ziemi, a w szeregi walczących zaborczych armii wcielano Polaków. Często po obu stronach frontu ginęli bracia” – powiedział PAP scenarzysta i reżyser Ireneusz Skruczaj, który debiutuje w tej roli.

Czytaj więcej: http://film.onet.pl/wiadomosci/obloki-smierci-powstaje-pierwszy-film-o-bitwie-pod-bolimowem/l6pl81?utm_source=film_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ust&utm_v=2

lowicz24.eu

Niemal przy pełnej sali kina Fenix odbyło się wczoraj, 31 stycznia spotkanie z ekipą realizatorską film ?Obłoki śmierci. Bolimów 1915?.

Spotkanie przybrało postać rozmowy dyrektora ŁOK ? Macieja Malengiewicza z Ireneuszem Skruczajem (reżyserem filmu), Piotrem Jasińskim (II reżyserem) i Kacprem Wójcickim (operatorem) oraz zaproszonymi na tę okazję gośćmi m.in. Wiesławem Sokołowskim, który w latach 70-tych rejestrował rozmowy ze świadkami tragicznych wydarzeń sprzed ponad stu lat, dr. Anną Zalewską, prowadzącą prace archeologiczne na terenie walk i przywracającą pamięć o wielkiej wojnie czy chociażby odtwórcami głównych ról ? Jarosławem Kostrzewą (Fritz Haber) oraz Krzysztofem Marczykiem (Max Wild).

Ireneusz Skruczaj podczas konferencji przyznał, że przez cały czas trwania zdjęć nad ekipą czuwał ?ktoś na górze?. Wspominał na przykład przeddzień pierwszego dnia na planie, kiedy to niezbędny był śnieg, tymczasem aura, choć zimowa wcale na taką nie wyglądała. Okazało się, że w noc poprzedzającą przyszedł mróz i zmroził resztki śniegu, dzięki czemu ekipa mogła rozpocząć prace.

Czytaj więcej: https://lowicz24.eu/artykul/ekipa-oblokow-smierci/388153

Dziennik Łódzki

W sali kinowej Fenix w ramach Och! Film Festiwal odbyło się spotkanie z twórcami dokumentalnego obrazu ?Obłoki śmierci.
Bolimów 1915?. Ekipa realizatorska z reżyserem Ireneuszem Skruczajem pojawiła się w Łowiczu 31 stycznia w 102. rocznicę pierwszego na świecie ataku gazowego w czasie I wojny światowej.

Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/a/spotkanie-z-tworcami-filmu-obloki-smierci-bolimow-1915-w-lowiczu,12896921/

Łowicz – Nasze Miasto

Krótka fotorelacja: http://lowicz.naszemiasto.pl/artykul/spotkanie-z-tworcami-filmu-obloki-smierci-bolimow-1915-w,4394840,artgal,t,id,tm.html

Relacje Facebookowe:

Irek Kosiorek Photography: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1635464966491688.1073741924.254762347895297&type=1&l=934ff0a7c2

Nasza galeria (zdj. SHELLBY foto)